Oсобливості та перспективи селекції сої, гречки, проса та пшениці

24 листопада Агро ТВ відвідали Інститут землеробства у Чабанах, щоб дізнатися, які проблеми, особливості та перспективи селекції сої, гречки, проса та пшениці.

Екскурсію селекційним комплексом провела заступник директора з наукової роботи з питань селекції Олена Зіновіївна Щербина. Спершу ми оглянули лабораторію, де селекціонують сою. Це культура, яка швидко поширюється в Україні та світі, оскільки вона є хорошим попередником для наступного посіву інших культур. На її корінні містяться азотофіксуючі бактерії, які утворюють органічне добриво - азот. А це більш продуктивно, ніж мінеральні добрива. Соя цінується ще й за велику концентрацію білку в ній (близько 40%). Зараз гостро постала проблема виробництва генно-модифікованої сої. Співробітники лабораторії проконсультували нас з цього питання.

Далі ми відвідали лабораторію селекції круп'яних культур, зокрема гречки. Нам показали, як проводиться структурний аналіз рослини: стебла, листя, китиці, зерна. Співробітники ділять зерно на фракції за їх величиною, масою, формою та відбирають найкраще. Тут було виведено 12 сортів гречки, серед яких 3 національні стандарти: Антарія, Оранта, Синтетик 3 0 2. Є також нові сорти. Найпопулярніші з них - Ольга та Мальва. Ольга - це детермінантний, тобто більш продуктивний сорт, стійкий до осипання. Мальва - ранньостиглий сорт гречки, який використовується в різні терміни посіву.

А в цій лабораторії відбувається аналіз генотипів проса. В Інституті землеробства виведено 6 сортів цієї культури. Сорт "Омріяна" є національним стандартом. Його урожайність до 10 тон було реалізовано в Англії. Вартим уваги є сорт "Просо Чабанівське". Натуральний крохмаль, що міститься в ньому, можливо зможе ефективно замінити модифікований крохмаль, який наразі використовується в консервовації, препаратах для спортивного харчування та інших продуктах.

У відділі селекції зернових культур працюють з озимою та ярою пшеницею, житом та третикалом. На інфра-червоному аналізаторі тут проводять аналізи на якість зерна. Основною проблемою для виведення, вирощування та реалізації пшениці є висока конкуренція.